Zmarszczka palacza u osoby niepalącej

Zmarszczki mimiczne to pierwsze niedoskonałości skóry, jakie występują na twarzy. Powstają w wyniku nadmiernego wykorzystywania mięśni. Wylicza się, że 50 mięśni, które znajdują się pod skórą, naprzemiennie rozluźniają się i kurczą nawet kilkanaście tysięcy razy w ciągu jednej doby. Osłabiają się, kiedy mówimy i robimy różne miny. Bruzdy tego rodzaju mogą pojawić się już około 25 roku życia. Te pierwsze to te, które widoczne stają się nad górną wargą. To właśnie tzw. zmarszczki palacza.

Jak powstaje zmarszczka palacza?

Myli się ten, kto uznaje, że zmarszczki palacza występują tylko u osób, które pozostają w nałogu tytoniowym. To nieprawda. Załamania tego rodzaju mogą pojawić się u każdego, chociaż oczywiście u nałogowych palaczy utrwalą się znacznie szybciej. Ryzyko ich powstania jest większe także u osób, które często piją przez słomkę i układają usta w tzw. dzióbek. Nie jest to jednak reguła, bo bruzdy są też efektem naturalnego starzenia się skóry.

Optymalna produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego następuje jedynie do 20 roku życia. U osób starszych produkcja ta znacznie spada (średnio o 2%). W efekcie skóra staje się wiotka i przesuszona, włókna kolagenowe ulegają uszkodzeniu, zanika tkanka podskórna. Wraz z wiekiem osłabiają się też mięśnie, przez co powstające załamania skóry nie mają już tendencji do natychmiastowego wygładzania. Z biegiem lat, wgłębienia utrwalają się i stają się coraz bardziej widoczne.

Ale trzeba również zauważyć, że zmarszczka palacza może powstawać w wyniku wpływania innych czynników. Mowa tu o smogu, działaniu promieni słonecznych, złej diecie czy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych. Przyczyną może być też oczywiście dym nikotynowy.

Jak niwelować zmarszczki palacza?

Niestety, zmarszczki palacza zaliczane są do niedoskonałości najbardziej widocznych i wpływających niekorzystnie na atrakcyjność zewnętrzną. O ile bruzdy na czole czy w okolicach oczu można skutecznie zakryć odpowiednim makijażem, to zmarszczki nad górną wargą będą nadal widoczne. Są grube i głębokie a potraktowanie ich pudrem może je tylko uwydatnić.

Na bruzdy tego rodzaju należy reagować od razu. Te pierwsze pojawiają się już po 25 roku życia, ale prawdziwym utrapieniem stają się w wieku 40-50 lat. Nieskuteczne okazują się wtedy domowe sposoby usuwania tego mankamentu, na przykład w postaci jogi twarzy, zmiany stylu życia czy stosowania kremu przeciwzmarszczkowego. Oczywiście, można je wdrożyć, ale korzystając jednocześnie z bezpiecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Zabiegi tego typu są doskonałą alternatywą dla chirurgicznych operacji plastycznych. Są w pełni bezpieczne, bezbolesne, nie wymagają długiej rekonwalescencji i dają pożądane efekty.

W klinikach medycyny estetycznych oferowanych jest szereg zabiegów, dzięki którym można zniwelować zmarszczki palacza. Najczęściej wykonywanym jest iniekcja kwasu hialuronowego. Zabieg trwa kilka minut, w miejsce bruzdy wstrzykuje się preparat odżywczy z kwasem hialuronowym i witaminami. Sam kwas wypełnia wgłębienie skóry, a witaminy pobudzają tkankę skórną do naturalnej regeneracji.

5 komentarzy do “Zmarszczka palacza u osoby niepalącej

  1. To trochę głupie bo chyba włąsnie sama nazwa mówi że to jest od palenia a nie że tak się nazywa bo ktoś wymyślił nie myśląc o papierosach haha

  2. No już jak się ma te 40 lat to warto sobie coś stosować na skórę a nie tylko woda i mydło ;/ ile kosztuje taki krem Richevon?

  3. Najgorsze to są zmarszczki wokół ust masakra teraz jak spojrzałam to się przeraziłam może tym razem rzucę palenie bo jeszcze mi się to nigdy nie udało trzymajcie kciuki

  4. Pięknie sobie Richevon radzi ze zmarszczkami na czole. Oczywiście wiadomo że nic nie zastąpi botoxu, ale nie każdego stać na taki zabieg.

    1. Nie każdego stać i nie każdy jest gotowy na taki zabieg. Tyle się naczytałam o skutkach ubocznych po botoksie, że ja chyba wolę stosować znacznie bezpieczniejsze kremy przeciwzmarszczkowe np. polecany tutaj krem Richevon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *